Contrast Increase font size Est Rus
Veebiraamatukogu

Log in

Browse:

Categories Authors Narrators Publishers Subject words
Home page Iseseisvad inimesed : kangelassaaga

Iseseisvad inimesed : kangelassaaga

Author: Halldor Laxness
Narrator: Karindi, Jüri
Imprint: Tallinn : Eesti Pimedate Ühing, 1974
Duration: 31 hours 57 minutes 51 seconds
Size: 662.1 MB
Format: DAISY 2.02
Publication type: Sound recording
Language: eesti

Summary

Halldór Laxnessi monumentaalne ning võimas romaan "Iseseisvad inimesed", mis koos "Salka Valkaga" tõi talle maailmakuulsuse ja Nobeli preemia, käsitleb islandi lamburi, väikekohapidaja Suvekoja Bjarturi elupõlist võitlust oma vabaduse ja iseseisvuse eest.

Olles kaheksateistkümmend aastat sulasena orjanud vallavanemast suurtalunikku, jõuab Bjartur lõpuks niikaugele, et ostab viimase käest järelmaksu peale üksildase mägedes asuva talukoha, mille kodukäijad rahva jutu järgi aegade jooksul juba seitse korda olevat maha kiskunud ja kuhu keegi enam elama ei julge asuda. Oma iseseisvust, mida ta peab ülimaks varaks maailmas, kaitseb Bjartur - karm ning hoolimatu, äärmiselt kangekaelne, sitke ja jõuline natuur - südilt kõigi vaenlaste vastu, olgu need loodusjõud, kodukäijad või selle maailma vägevad. Sellisena kehastab ta õieti kogu islandi rahvast selle tuhandeaastase ajaloo kestel. Niisama meisterlikult on joonistatud ka kõigi teiste tegelaste - külakröönijast vallavanema, moodsa kapitalistliku tegelinski Ingólfur Arnarsoni, Bjarturi ämma. võõrastütre Asta Sóllilja ja paljude teiste kuju.

"Iseseisvad inimesed", mille igalt leheküljelt hõõgub Islandi maa ja rahva omapära, kangelassaaga, mis on täis poeesiat, rahvalikku huumorit ja ebausku, paradokse ja otse muinasjutulisi vägitegusid, on kirjutatud suure südamesoojusega ning Laxnessile omases sädelevas vaimukas stiilis.
Downloading, listening and reading is available only for the registered users.