Avaleht Tšingis-khaan [1162(?)-1227] : kõigi rahvaste valitseja

Autor: Lamb, Harold
Esitaja: Ots, Andres
Ilmumisandmed: Tallinn : Eesti Pimedate Raamatukogu, 2020

Tšingis-Khaani nime on juba kaheksasada aastat meenutatud ühteaegu nii kõheduse kui imetlusega. Ajaloolased seavad tundmatusest ilmunud ja pool maailma vallutanud kuulsa mongoli väepealiku nende ajalooliste isikute esiritta, kes on aegade jooksul enim mõjutanud maailma saatust.

Tšingis-khaan muutis maailma omal moel, barbaarselt ja veriselt. Tema hord läbis miilide asemel pikkus- ja laiuskraade, ta pühkis oma teelt linnu ja pööras ümber jõgesid, tema järel täitusid kõrbed põgenike ja laipadega. Aga kust ta oli läbi läinud, seal jäi püsima selline rahu, et igaüks, olgu noor tütarlaps või relvastamata käskjalg kullakotiga, võis ratsutada hirmu tundmata nomaadiimpeeriumi ühest servast teise.

Ja see metslane, kes polnud eales elanud linnas ega osanud kirjutada, lõi viiekümnele alistatud rahvale seadusi, mis kestsid veel sajandeid pärast suure pealiku surma.