Kontrastsus Suurenda teksti Eng Rus
Veebiraamatukogu

Sisene

Sirvi:

Kategooriad Autorid Esitajad Väljaandjad Märksõnad
Avaleht Autistid : autismispektri häirega naistest

Autistid : autismispektri häirega naistest

Esitaja: Klaos, Kaire
Ilmumisandmed: Haapsalu : Haapsalu Sotsiaalmaja, 2023
Kestus: 6 tundi 52 minutit 43 sekundit
Maht: 189.3 MB
Vorming: DAISY 2.02
Laad: Helisalvestis
Keel: eesti

Sisututvustus

Miks kirjutas poetess Emily Dickinson luuletusi merest, kuigi polnud seda kunagi näinud, miks oli Imedemaa Alice'i jaoks nii võõras, miks mängib filmistaar Daryl Hannah nii tihti roboteid või merineitseid, mida mõtles filosoof Simone Weil sõnadega "armastada ennast nagu võõrast" ja miks arvab telepublik, et Greta Thunberg teeb nalja?

"Autistid. Autismispektri häirega naistest" on ühe rootslanna isiklik lugu ja samas käsitlus kõrgfunktsionaalse autismiga naistest läbi ajaloo. Raamat uurib, kuidas autistlik naine on avaldunud kultuuris, müütides ja tegelikkuses. Kes ta on, kes ta on olnud ja miks on ta nii kaua nähtamatu olnud?

Täiskasvanud autistlik naine on inimene, keda meie kaasaeg veel ei tunne. Kuni 1980ndateni peeti autismi ainult poistele omaseks seisundiks. Filmides ja telesarjades kujutatakse andekat, kuid sotsiaalselt saamatut naist ikka veel meesnohiku koopiana, keda huvitavad samuti arvutimängud, Ruubiku kuubik ja rongisõidugraafikud.

Sellegipoolest on autistlikke naisi kõikides kultuurides ja ühiskonnaklassides, ja neid on alati olnud. Võttes aluseks enda autismiuuringud, teeb Clara Törnvall reisi ajas tagasi ning vaatab enda ja teiste lugu uue pilguga.
Teavikut alla laadida, kuulata ja lugeda saavad kasutajad, kellele administraator on andnud vastava õiguse.